Mistrz Polski we florystyce!


1aKamil Lutostański –mieszkaniec naszej gminy został Międzynarodowym Mistrzem Polski we florystyce w kategorii juniorów.

W dniach 24 – 26 lutego 2016 roku w ramach Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się IX Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) oddział Poznański. Dla polskich i zagranicznych florystów Mistrzostwa były okazją do zaprezentowania umiejętności i kreatywności w interpretacji tematów konkursowych.

Mistrzostwa były podzielone na dwie kategorie wiekowe: kat. senior – floryści w wieku powyżej 24 lat oraz kat. junior – floryści do 24 lat.

Możliwość zaprezentowania swoich florystycznych umiejętności wykorzystał mieszkaniec naszej gminy – Kamil Lutostański, który startował w kategorii juniorów. Kamil pochodzi z miejscowości Budy w naszej gminie, jest absolwentem Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu, obecnie studiuje Ogrodnictwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dodatkowo uczy się w Szkole Florystycznej Małgorzaty Niskiej w Warszawie.

Kandydaci do mistrzowskiego tytułu rywalizowali wykonując:

  • Stół dla wielbicieli muzyki inspirowany „Fantazją faustowską” Henryka Wieniawskiego (ten kompozytor i jego twórczość były tematem przewodnim Mistrzostw),
  • Bukiet ślubny/ozdobę ślubną dla Panny Młodej,
  • Niespodziankę.

Seniorzy poza ww. zadaniami mieli do wykonania instalację florystyczną: „Henryk Wieniawski – poeta skrzypiec”.

Kamil zajął pierwsze miejsca w każdej z poszczególnych „konkurencji”, dzięki czemu wywalczył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii juniorów. W nagrodę otrzymał Puchar od SITO oraz Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela. Prace, które zaprezentował podczas Mistrzostw pokazywały dużą znajomość materiału roślinnego, wyczucie formy i przestrzeni. Tak oto opisuje jedną z prac Kamila mistrzyni florystyki Magdalena Birula-Białynicka na branżowym portalu florystycznym forumkwiatowe.pl:

Szczególne wrażenie swoją czystością i precyzją wykonania, ciekawym połączeniem transparentność konstrukcji z mocnymi formami kwiatowymi zrobił stół Kamila Leszka Lutostańskiego. Także jego stoisko robiło największe wrażenie, jako że był to projekt opracowany od początku do końca. Takie detale jak kolory ścian, podłogi, statywów z lampami do podświetlenia prac, wszystko tworzyło spójną całość.

Mistrzostwa oceniali Międzynarodowi Sędziowie Sztuki Florystycznej: dr inż. Piotr Salachna, dr hab. Agnieszka Krzymińska, Magdalena Birula-Białynicka oraz Anna Nizińska. Prace konkursowe oceniane były wg reguł ustalonych przez Międzynarodową Organizację Florystyczną – FLORINT (International Florist Organisation). Przy ocenie brane były pod uwagę: technika, kompozycja, idea/kreatywność i kolorystyka.

Udział Kamila w Mistrzostwach wsparła finansowo także nasza gmina.

Gratulujemy naszemu mieszkańcowi osiągnięć i życzymy kolejnych!

Więcej informacji na temat mistrzostw

Laureaci mistrzostw