Święto Niepodległości

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska na skutek zawirowań I Wojny Światowej i związanych z nimi upadku trzech wielkich mocarstw, odzyskała niepodległość. Decyzją demokratycznych władz II RP z 1937r. wydarzenie to upamiętniane jest 11 listopada.

W hołdzie ojczyźnie i poległym mieszkańcom naszej ziemi, którzy zginęli w jej obronie delegacje samorządu z Panem Wójtem i Przewodniczącą Rady, wraz z kombatantami, dziećmi i młodzieżą złożyły wiązanki kwiatów przed kamieniem pamiątkowym w miejscu straceń w Białochowie. Kwiaty złożono także pod pomnikiem pomordowanych i na cmentarzu w Mokrem. Wiązanki kwiatów złożono przed tablicą pamiątkową polskich lotnikach z 1939r. znajdującą się przy wejściu do Gminnego Ośrodka Kultury w Rogóźnie. Wydarzenia tamtych lat przybliżał Pan Ryszard Lipowski. O godz. 13.00 odbyła się Msza Św. „Za Ojczyznę”.

Po uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wysłuchaliśmy występów dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białochowie, a po wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych skosztowaliśmy smacznej grochówki z żołnierskiego kotła.

Oddaliśmy w Dniu Narodowego Święta Niepodległości cześć i chwałę wszystkim tym, którzy swoją postawą, pracą i poświęceniem przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.