Święto plonów za nami

W minioną sobotę 07.09.2019 r. obchodziliśmy kolejne święto plonu – Dożynki Gminne. Pomimo deszczowej pogody gminna społeczność wraz z przybyłymi gośćmi bawiła się do późnego wieczora.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą celebrował ks. Krzysztof Juchniewicz proboszcz Parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rogóźnie oraz ks. Kazimierz Flisikowski proboszcz Parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Szembruku. Podczas liturgii został poświęcony chleb i wieńce dożynkowe.

Po liturgii uczestnicy w korowodzie prowadzonym przez strażaków – ochotników z terenu Gminy udali się na boisko przy Szkole Podstawowej w Rogóźnie, aby podziwiać dożynkowe wieńce, które zostały przygotowane przez sołectwa..

– Dożynki, są jedną z najpiękniejszych polskich tradycji, kultywowaną w naszej historii od wieków. To czas, w którym składamy najserdeczniejsze podziękowania rolnikom za całoroczny trud, bo to dzięki Nim mamy pod dostatkiem nie tylko codziennego chleba, ale także całe bogactwo plonów ziemi – mówił podczas uroczystości wójt Krzysztof Polesiak.

Po zakończeniu przemówień okolicznościowych, aby tradycji stało się zadość, starostowie dożynkowi – Karolina i Jarosław Gutorscy z Bud przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbóż, którym poczęstowali wszystkich, którzy zjawili się, aby wspólnie świętować zakończenie żniw.

Kolejnym punktem Dożynek były występy dzieci i młodzieży z terenu Gminy Rogóźno, które zaprezentowały uczestnikom swoje artystyczne talenty. Kulminacyjnym punktem gminnych Dożynek był występ zespołu Skaner. Zespół porwał publiczności, która wraz z nimi śpiewała ich największe hity.

Momentem, na który wszyscy z niecierpliwością czekali, było ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Zdaniem jury, najpiękniejszy wieniec wykonało sołectwo Szembruk, II miejsce zdobyło Kłódka, III ex aequo: Rogóźno i Białochowo, IV Szembruczek, a V Zarośle. Ostatnim punktem dożynek była oczywiście zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Bazzi.

Dla uczestników dożynek został przygotowany szereg dodatkowych atrakcji. Wszyscy mogli skosztować potraw przygotowanych przez sołectwa: Kłódka, Rogóźno, Rogóźno-Zamek, Skurgwy, Szembruczek, Szembruk oraz Zarośle, a najmłodsi mogli miło spędzić czas na dmuchanej zjeżdżalni oraz zabawach zorganizowanych w hali sportowej.

Uprzejmie dziękujemy za pomoc Kołom Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Gminy, strażakom z OSP, wystawcom, lokalnym przedsiębiorcom, a także tym wszystkim którzy przyczynili się do wielkiego zaangażowania w organizację i przeprowadzenie pięknego gminnego święta.

Dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę oraz życzliwe przyjęcie naszych artystów. Do zobaczenia za rok.