Uroczystości 100-lecia Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej.

W dniu 23 stycznia 2020 roku miały miejsce uroczystości 100-lecia Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej. Obchody rozpoczęła je Msza św. z asystą honorową Wojska Polskiego w Bazylice pw. Św. Mikołaja z udziałem Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej Józefa Szamockiego.

Następnie zebrani goście, a wśród nich m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, ks. biskup Józef Szamocki, parlamentarzyści, wójtowie i burmistrzowie gmin z powiaty grudziądzkiego, radni sejmiku wojewódzkiego oraz grupy rekonstrukcyjne, poczty sztandarowe, Wojskowa Asysta Honorowa, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej z Torunia, wzięli udział w Błękitnym Przemarszu. Trasa przemarszu rozpoczynała się przy pomniku gen. Hallera i Hallerczyków pod Starostwem Powiatowym, aby kolejno przejść obok pomnika Wiktora Kulerskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, kończąc na Rynku Głównym.

Po inscenizacji odbyła się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, podczas której podpisano Deklarację wdzięczności Ojcom Niepodległości Regionu Grudziądzkiego. Deklaracja powstała w celu uczczenia odzyskania niepodległości przez Grudziądz i pobliskie gminy. Dokument podpisali: Prezydent Grudziądza – Maciej Glamowski, Starosta Powiatu Grudziądzkiego – Adam Olejnik, Burmistrz Łasina – Rafał Kobylski, Burmistrz Radzynia Chełmińskiego – Krzysztof Chodubski, Wójt Gminy Grudziądz – Andrzej Rodziewicz , Wójt Gminy Gruta – Waldemar Kurkowski, Wójt Gminy Rogóźno – Krzysztof Polesiak oraz Wójt Gminy Święcie nad Osą – Ireneusz Maj. Akt podpisania deklaracji zakończyło wypuszczenie 300 błękitnych balonów.

Fot. P. Śleboda, UM Grudziądz, Facebook.