Święto Plonów w Gminie Rogóźno.

W minioną sobotę 03.09.2022 r. obchodziliśmy kolejne święto plonów – Dożynki Gminne. Gminna społeczność wraz z przybyłymi gośćmi bawiła się do późnego wieczora. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą celebrowali: ks. Krzysztof Juchniewicz – proboszcz Parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rogóźnie, ks. Jacek Wróblewski – proboszcz Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Dąbrówce Królewskiej, ks. Michał Dąbkowski – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem oraz ks. Kazimierz Flisikowski – proboszcz Parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Szembruku, a także duszpasterz rolników dekanatu łasińskiego.

Po liturgii, na której został poświęcony chleb dożynkowy, na boisko szkolne w Rogóźnie przeszedł korowód, na czele którego szli starostowie dożynek oraz przedstawiciele władz gminy, rolnicy oraz delegacje z KGW. Obecne były też poczty sztandarowe i strażacy z gminnych jednostek OSP. Po nabożeństwie starostowie dożynek: Justyna i Marek Płatek z miejscowości Bukowiec przekazali okazały bochen chleba na ręce Wójt Gminy Rogóźno Krzysztofa Polesiaka, po czym chleb został podzielony wśród uczestników Gminnego Święta Plonów.

Po powitaniu wszystkich zgromadzonych i wystąpieniu Wójta Gminy Rogóźno Krzysztofa Polesiaka, głos zabrali zaproszeni goście: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski – Józef Ramlau, Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty – Maria Mazurkiewicz, Przewodnicząca Rady Powiatu Grudziądzkiego – Marzena Dembek, Prezydent Grudziądza – Maciej Glamowski, Bożena Nadworna – przedstawiciel Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Poseł na Sejm RP Anny Gembickiej oraz Michał Żmijewski – asystent Posła na Sejm RP Mariusza Kałużnego.

Okolicznościowe listy skierowane do organizatorów i mieszkańców przekazali: Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Poseł na Sejm RP – Jan Krzysztof Ardanowski oraz Senator RP – Ryszard Bober.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą rozpoczęła do wspólna lektura Ballad i romansów Adama Mickiewicza w ramach finału akcji pt. Narodowe Czytanie 2022. Duży aplauz publiczności zdobył pokaz żonglerki w wykonaniu Marka Borna, finalisty telewizyjnego show „Mama Talent” oraz występ iluzjonisty AMON-a, który cieszył się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców. Rzeszę publiczności zgromadził koncert zespołu FREAKY BOYS. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną.

Momentem, na który wszyscy z niecierpliwością czekali, było ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Zdaniem jury, najpiękniejszy wieniec wykonało sołectwo Białochowo, II miejsce zdobyło Szembruczek, III – Zarośle, IV – Kłódka, a V – Rogóźno.

Dla uczestników dożynek został przygotowany szereg dodatkowych atrakcji. Wszyscy mogli skosztować potraw przygotowanych przez sołectwa: Kłódka, Rogóźno, Szembruczek, Szembruk, Skurgwy, Białochowo oraz Zarośle, a najmłodsi mogli miło spędzić czas na dmuchanej zjeżdżalni, strefie gier czy przejażdżkach kucykiem.

Uprzejmie dziękujemy za pomoc Kołom Gospodyń Wiejskich, Sołtysom, Dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Gminy, strażakom z OSP, wystawcom, lokalnym przedsiębiorcom, a także tym wszystkim którzy przyczynili się do wielkiego zaangażowania w organizację i przeprowadzenie pięknego gminnego święta.

Dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia za rok.