Dożynki Gminne 2016

P1050275W dniu 28 sierpnia br. odbyły się w Rogóźnie dożynki gminne. Gminne Święto Plonów rozpoczęliśmy mszą świętą i poświęceniem wieńców dożynkowych. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Szkole Podstawowej w Rogóźnie .

Przemarsz korowodu dożynkowego uświetnił występ zespołu „Józefinki” ze Świecia n/Osą.

Starostowie dożynek Państwo Tomasz i Sylwia Kurzyńscy z Szembruka przekazali chleb dożynkowy z tegorocznych zbiorów na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącej Rady Gminy, który po połamaniu został podzielony między uczestników uroczystości dożynkowej.

Gospodarz dożynek Wójt Gminy powitał przybyłych na uroczystość gości i mieszkańców naszej gminy. Pan Wójt podziękował rolnikom za ich pracę na roli i trud zbioru w tym roku przy kapryśnej aurze.

W  prezentacji wieńców dożynkowych brało udział 10 sołectw. Wszystkie wieńce prezentowały wysoki kunszt artystyczny, były pięknie: uplecione z kłosów zbóż z tegorocznych zbiorów, bogato strojone, przybrane kwiatami, wstążkami o różnorodnym kształcie: ciągnika, serca, piekarnii itp. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. W konkursie zwyciężył wieniec z sołectwa Białochowo, drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Rogóźno, a trzecie wieniec z sołectwa Szembruk. Wszystkie sołectwa w konkursie wieńców otrzymały nagrody za ich wykonanie.

Po części oficjalnej uroczystości uczestnicy oddali się zabawie, a min. odbył się cykl imprez rekreacyjno-sportowych, koncert Grupy Jerzego Majdy i koncert Polskiej Piosenki lat 60-tych i 70-tych w wykonaniu Dariusza Bernatka.

Panie z poszczególnych sołectw i Gminny Ośrodek Kultury nie zapominały o gościach dożynkowych: smaczna grochówka,pieczone kiełbaski, chleb ze smalcem, ciasta były radością dla podniebienia. Licznie prezentowały się również stoiska z różnorodnymi produktami .

Gminne Święto Plonów było dobrą okazją do spotkań i rozmów z rodziną, sąsiadami i znajomymi – okazją do integracji i wspólnej zabawy.

Tegoroczne Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną pod gwiazdami.