Dożynki w Gminie Rogóźno 2018

Niedziela, 26 sierpnia 2018 r. to dzień dożynek w gminie Rogóźno.

Święto Plonów rozpoczęliśmy dziękczynną mszą świętą z udziałem władz Gminy, starosty i starościny dożynek, mieszkańców, zaproszonych gości. Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Juchniewicz, a współkoncelebrowali ks. proboszcz parafii Szembruk Kazimierz Flisikowski, ks. proboszcz parafii Mokre Wojciech Zawadzki.

W tym dniu dożynkowym, za trud i wytężoną pracę dziękowaliśmy naszym rolnikom. Nasze podziękowanie za tegoroczne plony i kolejny rok owocnej pracy na ręce rolników złożył Wójt Gminy Henryk Szpringiel. Starostowie dożynek Państwo Aleksandra i Jarosław Długońscy z sołectwa Zarośle przekazali chleb dożynkowy z tegorocznych zbiorów na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącej Rady Gminy, który po połamaniu został podzielony między uczestników uroczystości dożynkowej. List gratulacyjny do uczestników dożynek przesłała Pani Dyrektor Oddziału Regionalnego ARMIR w Toruniu Jolanta Sobecka.

Na uroczystość święta plonów piękne wieńce dożynkowe z kłosów tegorocznych zbóż przygotowały: sołectwa Białochowo, Zarośle, Budy. Rogóźno, Kłódka, Szembruk i Koło Gospodyń Wiejskich w Szembruczku.

W konkursie wieńców dożynkowych zwyciężył wieniec z sołectwa Szembruk, Wszystkie sołectwa w konkursie wieńców otrzymały cenne nagrody za ich wykonanie.

Panie z sołectw Białochowo, Zarośle, Rogóźno-Zamek, Rogóźno, Kłódka, Skurgwy, Szembruk, Koła Gospodyń Wiejskich w Szembruczku i  Gminnego Ośrodka Kultury nie zapominały o gościach dożynkowych: smaczna grochówka, bigos, flaczki, chleb ze smalcem, ciasta i inne smakołyki były radością dla podniebienia. Licznie prezentowały się również stoiska z różnorodnymi produktami i stoiska informacyjno -promocyjne instytucji. Swoje stoiska wystawiły: Nadleśnictwo Jamy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Firma Grenne, Państwo Kowalscy z miodami pszczelimi z tegorocznych zbiorów, Firma AVON i Gospodarstwo Ogrodnicze Pana Buzanowskiego.

Po części oficjalnej uroczystości uczestnicy oddali się zabawie, odbył się cykl imprez rekreacyjno-sportowych.

Uroczystość umilały występy Zespołu tanecznego Pralica z Grodna. Kolejnym punktem były występy artystów z Teatru Muzycznego „HALS” z Gdyni. Gwiazdą wieczoru były występy grupy wokalnej „MJoy” z Torunia.

Gminne Święto Plonów było dobrą okazją do spotkań i rozmów z rodziną, sąsiadami i znajomymi – okazją do integracji i wspólnej zabawy.