Archiwum dnia: 31 sierpnia 2022

Utrudnienia drogowe w dniu 3 września 2022 roku.

Szanowni Państwo informujemy, że w dniu 3 września 2022 r. na terenie Gminy Rogóźno organizowane są Dożynki Gminne 2022. Uroczystość rozpocznie się mszą dziękczynną w kościele pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Rogóźnie o godz. 14.00, a następnie uczestnicy udadzą się na teren Szkoły Podstawowej w Rogóźnie.

Jednocześnie w tym samym dniu na terenie Gminy Rogóźno i Gminy Grudziądz odbędzie się impreza sportowo-rekreacyjna pn. Ultra Łoś. W związku z tym wystąpią czasowe utrudniania w ruchu drogowym.

Trasa biegu: Zakurzewo > Wielki Wełcz > Leśniewo > Zarośle > Skurgwy > Gubiny > Szembruczek > Sobótka > Rogóźno > Kłódka > Białochowo > Lisie Kąty > Świerkocin > Mokre > Leśniewo > Zakurzewo

Zwracamy się z prośbą o stosowanie się poleceń kierujących ruchem drogowym, a także o wzmożoną czujność na drodze.

Za utrudnienia przepraszamy.

UTRUDNIENIA DROGOWE W ZWIĄZKU Z BIEGIEM ULTRA ŁOŚ

Uwaga utrudnienia drogowe!

Szanowni Państwo informujemy, że w dniu 3 września 2022 r. na terenie Gminy Grudziądz i Gminy Rogóźno odbędzie się impreza sportowo-rekreacyjna pn. Ultra Łoś. W związku z tym wystąpią czasowe utrudniania w ruchu drogowym.

Za utrudnienia przepraszamy.

Dzień Solidarności i Wolności.

O historycznej roli „Solidarności” w obaleniu systemu komunistycznego i wyzwoleniu krajów Europy Środkowej i Wschodniej spod jarzma totalitaryzmu przypomina Dzień Solidarności i Wolności. Jest to święto państwowe obchodzone 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r.

Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.

Do utworzenia NSZZ „Solidarność”, pierwszej w bloku komunistycznym, niezależnej od władz, ogólnopolskiej organizacji związkowej, doszło na fali strajków, która zalała kraj latem 1980 r. Od lipca do września w PRL strajkowało 700 zakładów pracy. Były to wystąpienia o masowym charakterze, które organizowano w kilkuset miejscach, nawet w niewielkich miejscowościach. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska im. Lenina. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów, a wśród nich utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych.

Skala protestów zmusiła komunistyczne władze do przyjęcia żądań strajkujących. 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku strona rządowa i MKS podpisały porozumienie. Zawarto też porozumienia w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i Dąbrowie Górniczej (11 września). Tzw. Porozumienia Sierpniowe zakończyły wydarzenia Sierpnia ‘80. 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski przyjęli statut powołujący NSZZ „Solidarność”.

Nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 września 2022 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 września 2022 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Od 1 września 2022 r. kwoty przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:

• 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia tj. 4 309 zł 40 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 8 003 zł 20 gr.

Nowe kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty ogłosił komunikatem z dnia 11 sierpnia 2022 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2022 r. (6 156 zł 25 gr).

Podstawa prawna:

Komunikat Prezesa GUS z dnia 09 sierpnia 2022 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2022 r. /M.P. z dnia 09 sierpnia 2022 r. poz. 764/.

Komunikat Prezesa ZUS z dnia 11 sierpnia 2022 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2022 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent /M.P. z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 804 /.

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy